Přeskočit na obsah

3 kroky, jak připravit svou imunitu na náročné dny

    Silná imunita. Mluví o ní reklama i odborníci, usilují o ni dospělí i maminky dětí. Jenže málokdo vám o ní řekne skutečnou pravdu. Ne, k dobré obranyschopnosti vás nedovede každodenní spolknutí „vitamínů na imunitu“. Dokonce si troufnu tvrdit, že v naprosté většině případů jsou zbytečné.

    Mnohem smysluplnější (a efektivnější) je dodávat svému tělu potřebné látky v případě aktuální potřeby.

    1. Vitamín C + selen + zinek

    Tahle kombinace působí na imunitu skoro magicky. Ne, žádná kouzla a čáry, ale vytvoří naší obranyschopnosti ty pevné základy.

    Pokud vás čeká velká rodinná oslava nebo sportovní dovolená, dopřejte si vyšší příjem už dopředu.

    Velmi doporučuji nesáhnout po prvním kombinovaném přípravku z lékárny, ale zvolit si kvalitnější přípravky, ušité přímo pro vaše potřeby.

    O správné volbě vitamínu C píšu v samostatném článku.

    Sílu selenu a zinku využije vaše tělo nejlépe, pokud zvolíte přípravky z přírodních zdrojů. Právě ty totiž organizmus dokáže nejlépe vstřebat, využít jejich sílu a dokonce s nimi i hospodařit. Skvělou kombinaci tvoří také s extrakty z kurkumy a pepře díky jejich synergickým účinkům na imunitní systém.

    2. Byliny „na imunitu“

    Docela často se vám může stát, že vám lékař nebo lékárník doporučí užívání přípravku „na podporu imunity“ po celou zimu. Skutečně, data z klinických studií potvrzují silnější účinky při dlouhodobém užívání třeba v případě betaglukanů.

    V případě, že je imunita člověka oslabena třeba onkologickou léčbou nebo závažnějším chronickým onemocněním, je takové doporučení dost na místě.

    V ostatních případech je ale preventivní užívání přípravků „na imunitu“ skutečně zbytečné. Zdravému organizmu mnohem lépe zafunguje doplnění základních esenciálních živin. Vždyť naším cílem není tvořit si novou závislost (i když na zdravých přípravcích). My chceme být prostě zdraví, sami za sebe, bez zbytečných berliček, ne?

    Po síle bylinek a dalších přírodních látek „na podporu imunity“ ale neváhejte sáhnout, pokud se právě náročnější období blíží. Echinacea, betaglukany, skvělá dračí krev nebo velmi účinná vilcacora dokáží vaší imunitě poskytnout pevný můstek pro překonání vyšší zátěže ve zdraví.

    3. Správné načasování

    Alfa a omega silné imunity. Jedna z obvyklých chyb, které spousta lidí dopustí, je čekání, až se samotná rýma objeví. To už je na posilování naší imunity dost pozdě. Tady už nezbývá, než rychle uhasit požár.

    Vhodný čas pro podporu imunity je týden nebo dva před přicházejícím náročnějším obdobím. Lze tak dokonce popřít ty zákony schválnosti, kdy dítě rozbolí ouško v noci před velkou rodinnou oslavou. Včasné doplnění živin i bylinek zajistí nejen to, že víkendovou horskou túru neodstonáte, ale dokonce se vám i lehčeji půjde a únava na vás tolik nedopadne.

    Silná imunita je prostě otázkou předvídavosti.
    Tak jednoduché to ve skutečnosti je!

    Chcete se dozvědět víc?
    Který selen a zinek na českém trhu skutečně stojí za to?
    A které přípravky lékárnice s celostním přístupem naopak nedoporučuje, neb jsou prostě zbytečné?

    ~

    Spoustu cenných informací a praktických návodů
    se dozvíte TADY.